2017 © Wszystkie prawa zastrzezone

Audyt zerowy za 0zł

Zadzwoń lub napisz - umówimy się na pierwszą wizytę - tzw. audyt zerowy. Ustalimy warunki współpracy oraz cenę. Nasza wizyta NIC NIE KOSZTUJE!!!

Kontakt

Ogólnie o pchłach

Pchły (Siphonaptera, Aphaniptera) – rząd owadów zaliczanych do podgromady owadów uskrzydlonych, wtórnie bezskrzydłych. Posiadają ciało bocznie spłaszczone, silnie rozwinięte odnóża, umożliwiające im długie skoki. Narządy gębowe pchły są typu kłująco-ssącego, całe ciało pokrywa twardy oskórek ze szczecinkami lub ząbkami skierowanymi do tyłu.

Pchły osiągają wielkość od 1 do 6 mm a nawet do 10 mm i są ciemno ubarwione. Rozwój osobniczy pcheł odbywa się z przeobrażeniem zupełnym. Są kosmopolitycznymi pasożytami zewnętrznymi ptaków i ssaków.

W 2005 roku znanych było 2005 gatunków i 828 podgatunków pcheł należących do 242 rodzajów. Rząd pchły (Siphonaptera) dzielimy na 4 infrarzędy, te z kolei w sumie na 18 rodzin:

Pchła ludzka

Pchła ludzka (Pulex irritans) – owad z rodziny Pulicidae. Pasożyt zewnętrzny człowieka. Poza człowiekiem pchła ludzka może pasożytować na psie, kocie, lisie, borsuku, kaczce, kurze czy szczurze wędrownym. Jest pasożytem kosmopolitycznym.

Samiec P. irritans osiaga wielkość 2–2,5 mm długości, samica jest większa i mierzy 2,5–3,5 mm długości. Dorosłe osobniki są barwy brunatnokasztanowej. Cechą charakterystyczną dla tego gatunku jest posiadanie 1 lub 2 szczecinek umieszczonych przed okiem

Rozwój

Zapłodnione samice po napiciu się krwi składają jaja. Jednorazowo 3–5 jaj, w ciągu życia 400–500 w szparach podłogi, pościeli lub legowisku zwierzęcia. Po 3–10 dniach wykluwają się larwy, które są beznogie i poruszają się ruchem robakowatym. Mierzą 2 mm długości oraz 0,3 mm szerokości. Odżywiają się ekskrementami i resztkami organicznymi. Po trzykrotnym linieniu, odbywającym się w ciągu 7–14 dni następuje przepoczwarczenie w luźnym oprzędzie zmieszanym z ziarnami kurzu, które trwa 7–10 dni. Imago żyje od 3 do 4 miesięcy i żywi się krwią. Całkowity rozwój tego owada trwa zależnie od warunków zewnętrznych od 18 do 332 dni. Jednak możliwy jest dłuższy okres rozwoju, trwający nawet około 450 dni.

Chorobotwórczość

Główne znaczenie chorobotwórcze pchły ludzkiej polega na mechanicznym przenoszeniu zarazków dżumy (Yersinia pestis), tyfusu plamistego, tularemii[2] (Francisella tularensis) oraz zakażeń gronkowcem złocistym (Staphylococcus aureus). P. irritans jest również żywicielem pośrednim tasiemca psiego (Dipylidium caninum) oraz tasiemca karłowatego (Hymenolepis nana) i Hymenolepis diminuta.

Dodatkowo ukłucia przez pchłę powodują miejscowe zapalenia skóry w postaci czerwonej plamki (roseola pulicosa). Występuje również świąd powodowany drażniącą wydzieliną, wsączaną do ranki wraz ze śliną.

Pchła psia

Pchła psia (Ctenocephalides canis) – owad z rodziny Pulicidae. Pasożyt zewnętrzny psa (Canis familiaris). Oprócz psa głównymi żywicielami są: lis (Vulpes vulpes), wilk (Canis lupus). Dodatkowo pchła ta może pasożytować na człowieku, kocie, tchórzu, szczurze wędrownym (Rattus norvegicus) oraz na innych ssakach. Jest pasożytem kosmopolitycznym.

Samiec C. canis osiaga wielkość 1,5 – 2,2 mm długości, samica jest większa i mierzy 2,8 – 3 mm długości. Na głowie i przedtułowiu występują regularnie rozmieszczone szczecinki w postaci tak zwanych grzebieni lub grzebyków (ctenidium). Dorosłe osobniki są barwy jasno czerwono-brunatnej.

Rozwój

Jest podobny do pchły ludzkiej. Zapłodnione samice po napiciu się krwi składają jaja. Jednorazowo 3 – 5 jaj, w ciągu życia około 400 sztuk najczęściej w legowisko zwierzęcia. U zwierząt chorych, mocno opadniętych, gdy występuje łuszczenie się naskórka jaja mogą być składane bezpośrednio na skórze, gdzie również mogą się rozwijać larwy. Jaja mają kształt elipsoidalny, są barwy białawej o długości 0,5 mm. Po kilku dniach wykluwają się larwy, które są beznogie, posiadają aparat gębowy typu gryzącego i poruszają się ruchem robakowatym. Odżywiają się ekskrementami i resztkami organicznymi. Po dwukrotnym linieniu następuje przepoczwarczenie w imago w luźnym oprzędzie zmieszanym z ziarnami kurzu. Dorosła pchła jest w stanie przeżyć do 18 miesięcy bez pobierania pokarmu.

Chorobotwórczość

Pchła psia może przenosić zarazki dżumy, duru endemicznego. Jest również żywicielem pośrednim tasiemca psiego (Dipylidium caninum) oraz Hymenolepis diminuta. Dodatkowo jest wektorem larw nicieni Dirofilaria immitis[1]. Inwazja pcheł (aphanipterosis), zwana też czasami ktenocefalidozą psów, powoduje u opadniętych zwierząt niepokój oraz świąd, który jest spowodowany drażniącą wydzieliną wsączaną do ranki wraz ze śliną. Zwierzęta ocierają się o różne przedmioty oraz drapią. Na skórze mogą się pojawiać zmiany wtórne.

źródło: pl.wikipedia.org
Potrzebujesz pomocy w walce z pchłami?
Zobacz ofertę
Zadzwoń - zamów bezpłatną wycenę
530 530 520
Zadzwoń - zamów bezpłatną wycenę
530 530 520

DDD Karaś Sp. z o.o. Sp. K

ul. Wiśniowa 43
41-600 Świętochłowice

tel: 530 530 520

Siedziba firmy

ul. Wiśniowa 43
41-600 Świętochłowice
530 530 520
32 246 14 71
32 506 53 20 (od 8.00 do 16.00)

Polska południowa

Tomasz Karaś

601 638 257

biuro@karasddd.pl

Polska centralna

Michał Karaś

530 530 520

biuro@karasddd.pl

Sprzedaż internetowa

Iwona Rzepecka

502 083 045

sprzedaz@karasddd.pl

530 530 520